Dentysta jest najlepszą osobą, która może Ci w tym pomóc

Dentysta jest najlepszą osobą, która może Ci w tym pomóc

Torbiele i ropnie zębów

Torbiele i ropnie zębów mogą mieć źródło w infekcji (zainfekowane zęby, głębokie ubytki lub uraz) i często lokalizują się w kościach szczęki i dziąsłach. Zdjęcia rentgenowskie zębów pomagają zdiagnozować torbiele, jednocześnie wskazując znajdujące się za nimi wadliwe zęby.

Zatrzymane zęby mądrości

Jeśli trzecie zęby trzonowe nie wyrżnęły się jeszcze po pewnym wieku lub wyrżnęły się tylko częściowo – dentysta może chcieć sprawdzić, jak są ustawione i czy mogą powodować komplikacje. Zdjęcia rentgenowskie zębów są częścią oceny zębów mądrości i pomagają podjąć decyzję, czy wyrosną, czy też wymagają chirurgicznego usunięcia.

Anomalie dziąseł i szczęki

Zapalenie przyzębia (poważne problemy z dziąsłami) wiąże się z utratą masy kostnej poniżej linii dziąseł i dlatego wymaga prześwietlenia rentgenowskiego. W takich przypadkach jedyną metodą oceny stopnia i charakteru utraty kości szczęki jest zdjęcie rentgenowskie. Ponadto problemy takie jak ból szczęki, zwichnięcia stawów oraz odgłosy klikania i trzaskania w stawach szczęki najlepiej zdiagnozować za pomocą zdjęć rentgenowskich zębów.

Złamania i usunięcia zębów

Jeśli złamałeś ząb na twardym kawałku jedzenia, istnieje ryzyko, że ząb złamie się w połowie. Cienkie linie pęknięć, często niewidoczne gołym okiem, można wyraźnie zobaczyć na zdjęciu rentgenowskim. Chociaż nie wszystkie zęby wymagają prześwietlenia rentgenowskiego do usunięcia, dentysta może zalecić jego wykonanie w przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych. Nawet mocno zakażone zęby, które mogą wyłamać się podczas ekstrakcji, wymagają wcześniejszego zdjęcia rentgenowskiego.

Planowanie i monitorowanie zabiegów

Krzywe zęby, źle ustawione szczęki i zęby wymagające wymiany implantów wymagają odpowiedniego prześwietlenia zębów. Twój dentysta ustala ostateczny plan leczenia po zapoznaniu się z wynikami zdjęć rentgenowskich i innymi narzędziami diagnostycznymi. Jeśli przechodzisz RCT, dentysta może potrzebować okresowych zdjęć rentgenowskich w celu monitorowania postępu leczenia i upewnienia się, że działa zgodnie z oczekiwaniami.

Zatrzymane zęby u dzieci

Dzieci często mają luźne zęby mleczne, które nie wychodzą, nawet gdy wystają zęby stałe. Rentgen zębów pomaga określić, czy zęby wypadną same, czy też będą wymagały interwencji.

Rodzaje zdjęć rentgenowskich zębów

Istnieje kilka rodzajów zdjęć rentgenowskich zębów. Poznajmy różne typy, ich unikalne cechy i cele.

 • Gryzienie. Służy do badania górnych i dolnych zębów, aby sprawdzić, jak dobrze do siebie pasują. Są one odpowiednie do wykrywania ubytków międzyzębowych (ubytków na powierzchniach, w których stykają się dwa sąsiednie zęby), utraty kości między zębami oraz rutynowych kontroli. Twój dentysta zaleci Ci wykonanie zestawu skrzydełek zgryzowych, aby uzyskać zdjęcie wszystkich zębów.
 • Okołowierzchołkowy. Nazywane również wewnątrzustnymi okołowierzchołkowymi (IOPA), skanują cały ząb – koronę i korzeń razem. Ten rodzaj prześwietlenia rentgenowskiego pozwala również dentystom zobaczyć strukturę kości wokół korzeni oraz wykryć cysty i infekcje związane z zębem. Leczenie kanałowe często wymaga regularnych IOPA, aby zapewnić sukces.
 • Artykulacyjny. Wykonują one zdjęcie górnej i dolnej szczęki i pomagają wykryć problemy z podniebieniem, duże ubytki zębowe, zęby zatrzymane, cysty i nowotwory.
 • Panoramiczny. Służy do uchwycenia całej jamy ustnej, łącznie ze wszystkimi zębami, górną i dolną szczęką oraz otaczającymi tkankami. Mogą również pomóc w przypadku problemów z zębami mądrości, problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym, złamaniami kości szczęki i dużymi guzami.
 • Ortopantomografy. Te zdjęcia rentgenowskie, zwane także OPG, umożliwiają oglądanie struktur jamy ustnej z boku i pomagają ortodontom w wyrównaniu zębów i szczęki.
 • Skanowanie CT wiązką stożkową. Ta technika obrazowania tworzy trójwymiarowe obrazy zębów, kości szczęki i innych cech twarzy. Można je wykorzystać do projektowania skomplikowanych operacji stomatologicznych, takich jak wszczepienie implantu dentystycznego. Znane również jako CBCT, mogą wykryć raka jamy ustnej, szczególnie jeśli rozprzestrzenił się na kość szczęki.

Częstotliwość wykonywania zdjęć rentgenowskich zębów

Zdjęcie rentgenowskie zębów, choć ważne, może nie być konieczne podczas każdej wizyty u dentysty. Częstotliwość wykonywania zdjęć rentgenowskich różni się w zależności od indywidualnych potrzeb zdrowotnych zębów.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA) osoby o dobrym zdrowiu jamy ustnej i bez widocznych problemów z zębami mogą poddawać się prześwietleniu rentgenowskiemu co dwa lata. Jednakże osoby z wysokim ryzykiem próchnicy, złym stanem zdrowia jamy ustnej lub problemami z zębami mogą potrzebować corocznych zdjęć rentgenowskich. Ponadto dzieci mogą wymagać częstszych badań rentgenowskich niż dorośli, ponieważ ich zęby i szczęki wciąż się rozwijają, a zęby są bardziej podatne na próchnicę.

Bezpieczeństwo zdjęć RTG zębów

Chociaż zdjęcia rentgenowskie zębów są zazwyczaj nieszkodliwe, narażają Cię na niewielkie ilości promieniowania. Jednak, patrząc na sprawę z innej perspektywy, promieniowanie rentgenowskie zęba jest podobne do promieniowania, które codziennie otrzymujemy z otoczenia, takiego jak gleba, skały i woda (promieniowanie tła).

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, dentyści są przeszkoleni w zakresie mechaniki promieniowania, dawek i urządzeń rentgenowskich. Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA) zapewnia, że ​​dentyści podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich przestrzegają zasady „najniższego, jak najbardziej rozsądnie osiągalnego” (ALARA). Ponadto dentyści stosują sprzęt ochronny, aby zmniejszyć narażenie. Na przykład kołnierze tarczycowe i fartuchy ołowiane osłaniają wrażliwe narządy i części ciała, które wpadają bezpośrednio w linię wiązki promieni rentgenowskich. Radiolog jamy ustnej jest najlepszą osobą, która pomoże Ci przezwyciężyć problemy związane z promieniowaniem. Nawet dentysta może Ci w tym pomóc.

Aby przezwyciężyć strach, skonsultuj się z radiologiem jamy ustnej. Jeśli obawiasz się promieniowania rentgenowskiego zębów, usiądź i porozmawiaj ze swoim dentystą. Twój dentysta może wyjaśnić korzyści i ryzyko związane ze zdjęciami rentgenowskimi, aby pomóc Ci w podjęciu decyzji.

Zdjęcia rentgenowskie zębów są powszechnym narzędziem diagnostycznym używanym przez dentystów do oceny stanu zębów, dziąseł i kości szczęki. Na podstawie Twojego konkretnego stanu zdrowia i historii zdrowia jamy ustnej dentysta określi, jaki rodzaj prześwietlenia jest wymagany. Pamiętaj, że najlepiej jest zarazić się chorobą w jej początkowej fazie, a nie wtedy, gdy nie da się jej wyleczyć. Dlatego porozmawiaj ze swoim dentystą o wszelkich wątpliwościach i zdecyduj, czy najlepiej będzie zastosować się do jego sugestii dotyczących prześwietlenia zębów.

Często zadawane pytania

Czy RTG zębów jest bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Tak, prześwietlenie zębów jest zazwyczaj bezpieczne w czasie ciąży. Jednakże rozwijający się płód może być podatny na powtarzające się promieniowanie. Dlatego najlepiej poinformować swojego dentystę, jeśli jesteś w ciąży. Dentysta zadecyduje, czy z prześwietleniem można poczekać do końca pierwszego trymestru.

Jak potrzebne są zdjęcia rentgenowskie zębów?

Zapotrzebowanie na prześwietlenie zębów jest różne w zależności od osoby – w zależności od stanu zdrowia jamy ustnej, oceny ryzyka, wcześniejszej historii i wieku. Dentysta powinien zalecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego tylko wtedy, gdy korzyści przewyższają ryzyko. Jeśli masz wątpliwości, usiądź ze swoim dentystą, omów opcje i plany i wspólnie podejmijcie świadomą decyzję.

Jak drogie są zdjęcia rentgenowskie zębów?

Koszt prześwietlenia zębów różni się w zależności od takich czynników, jak rodzaj prześwietlenia i miejsce zamieszkania. Średnio pojedyncze prześwietlenie może kosztować od 20 do 250 dolarów. Koszty rosną, jeśli potrzebujesz wielu obrazów lub CBCT. Koniecznie porozmawiaj wcześniej ze swoim dentystą o kosztach prześwietlenia rentgenowskiego, ponieważ być może będzie on w stanie podać Ci kosztorys.

Suchość w ustach może wystąpić z powodu skutków ubocznych leków, choroby podstawowej lub nagłych napadów stresu. Terapia suchości w ustach opiera się na patrzeniu poza objawy i rozszyfrowaniu dokładnej przyczyny suchości w ustach. Chociaż dostępnych jest wiele produktów mających na celu złagodzenie objawów suchości w ustach, wiedza o tym, co będzie dla Ciebie odpowiednie, może mieć ogromne znaczenie.

Kluczowe wnioski:

 • Zdiagnozowanie przyczyny suchości w ustach jest pierwszym krokiem do opanowania objawów. Dentysta jest najlepszą osobą, która może Ci w tym pomóc.
 • Suchość w ustach można leczyć za pomocą środków do stosowania miejscowego i produktów na receptę.
 • Środki miejscowe, takie jak stymulatory śliny, lubrykanty doustne i spraye, stanowią pierwszą linię terapii u pacjentów z suchością w jamie ustnej. Są stosunkowo bezpieczne, dostępne bez recepty i zapewniają przejściową ulgę.
 • Leki i produkty na receptę mają określoną moc i dawki. Dentyści zalecają bezalkoholowe płukanki do jamy ustnej, pasty do zębów na suchość w jamie ustnej i leki takie jak pilokarpina.
 • Eksperymentowanie z produktami może być niebezpieczne. Zanim podejmiesz decyzję, co może zadziałać, skonsultuj się z dentystą.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o różnych produktach, możliwościach leczenia i zaleceniach specjalistów w leczeniu suchości w ustach.

Leczenie suchości w ustach: co zalecają dentyści?

Suchość w ustach to tylko objaw – w jamie ustnej może dziać się znacznie więcej. Kiedy odwiedzasz dentystę z suchością w ustach, musi on zbadać o wiele więcej, w tym Twój stan zdrowia, czy zażywasz leki i Twoją wcześniejszą historię medyczną.

Dentyści skupiają się na trzech obszarach leczenia suchości w ustach:

 1. Zidentyfikuj i wylecz przyczynę, która doprowadziła do suchości w ustach
 2. Zwiększ produkcję śliny
 3. Wymień utraconą ślinę w jamie ustnej

Chociaż zwiększenie produkcji śliny jest możliwe tylko wtedy, gdy gruczoły ślinowe działają prawidłowo, łatwiej jest zastąpić ślinę sztucznymi lubrykantami. Są to jednak środki tymczasowe i nic nie przebije leczenia pierwotnej przyczyny suchości w ustach.

Uwaga W oparciu o postawioną diagnozę należy zwrócić się o pomoc do swojego dentysty. Twój dentysta poinformuje Cię, co może pomóc w złagodzeniu objawów, a także co należy pominąć. Może skierować Cię do specjalisty, aby przejść na leki alternatywne lub poddać się badaniu na podejrzenie stanu zdrowia.

Dostępne produkty na suchość w ustach

Produkty łagodzące suchość w ustach mogą być dostępne bez recepty (OTC) lub na receptę. Musisz być świadomy różnych środków dostępnych na rynku, aby zrozumieć, co jest dla Ciebie skuteczne.

Doustne środki miejscowe

Środki do stosowania miejscowego to produkty, które działają po dostaniu się do jamy ustnej. Nie trzeba ich połykać – w przeciwieństwie do tabletek – aby zobaczyć rezultaty. Środki do stosowania miejscowego, bezpieczne i łatwe w przyjmowaniu, należą do najczęściej polecanych dostępnych bez recepty produktów na suchość w jamie ustnej.

By | 2023-09-13T17:08:58+00:00 September 13th, 2023|healthblog|0 Comments