Diplo hovorí, že zabehol maratón na LSD. Odborníci tvrdia, že zakopáva.

Diplo hovorí, že zabehol maratón na LSD. Odborníci tvrdia, že zakopáva.

Obe agentúry povolili piaty výstrel pre každého, kto má oslabený imunitný systém, často z dôvodu liečby rakoviny, transplantácie orgánov alebo autoimunitného ochorenia.

Ktokoľvek s oslabenou imunitou a starší ako 12 rokov má nárok na ďalšiu dávku vakcíny Pfizer-BioNTech a dospelí s oslabenou imunitou môžu tiež dostať vakcínu Moderna.

Pre osoby s oslabenou imunitou sú počiatočné očkovania tri dávky. Od jesene minulého roka môžu dostať prvú posilňovaciu dávku alebo štvrtú dávku a teraz majú nárok na piatu, potvrdila hovorkyňa CDC Kristen Nordlundová.

Všetky zosilňovače sú k dispozícii zadarmo, hoci Bidenova administratíva uviedla, že potrebuje viac financií od Kongresu, aby mohla naďalej poskytovať zábery zadarmo.

Kedy a či ho jednotlivci dostanú, zostáva na osobnom rozhodnutí, ktoré by malo byť založené na veku, zdravotnom stave a priebehu pandémie, uviedli odborníci.

"Je zrejmé, že čím ste starší, tým vyššie je riziko; a čím viac základných podmienok w-loss-website.com , tým vyššie je riziko," povedal Dr. Tom Frieden, bývalý riaditeľ CDC, ktorý vedie Resolve to Save Lives. , iniciatíva na prevenciu epidémií a kardiovaskulárnych ochorení.

Frieden povedal, že ak by mal zdravého 55-ročného pacienta, ktorý by bol zaočkovaný a posilňovaný, menej by sa obával toho, či dostane túto osobu ešte raz. "Ak si ho chcete dať, dobre. Ak nie, je to naozaj na vás," povedal Frieden, že to pacientovi povie.

Ďalší posilňovač? Niektorí odborníci nesúhlasia s tým, že každý vo veku 50 a viac rokov potrebuje ďalšiu dávku.

Pre vakcínu Pfizer-BioNTech bude booster identický so všetkými predchádzajúcimi injekciami. Booster Moderna obsahuje polovicu pôvodnej 100-mikrogramovej dávky.

Hoci počiatočné dávky poskytujú ochranu pred hospitalizáciou a smrťou na COVID-19, posilňovacia dávka bola lepšia pri prevencii závažnej infekcie z omikrónového variantu, ktorý sa objavil koncom minulého roka.

Niektoré údaje naznačujú, že druhá posilňovacia dávka by pomohla v boji proti vyblednutiu imunity po tretej dávke.

FDA citovala prebiehajúcu štúdiu medzi izraelskými zdravotníckymi pracovníkmi , z ktorých 154 dostalo štvrtú dávku vakcíny Pfizer-BioNTech a 120 dostalo druhú dávku vakcíny Moderna.

O dva týždne neskôr obe skupiny zaznamenali najmenej 10-násobné zvýšenie hladín protilátok schopných bojovať proti COVID-19, zatiaľ čo hladiny protilátok naďalej klesali medzi tými, ktorí nedostali ďalšiu posilňovaciu dávku. V žiadnej skupine neboli vznesené žiadne nové obavy týkajúce sa bezpečnosti.

Iné štúdie, niektoré nie sú oficiálne recenzované a publikované, ukazujú , že účinnosť vakcíny klesá tri až šesť mesiacov po počiatočnej posilňovacej dávke a druhá posilňovacia dávka môže zlepšiť ochranu pred závažným ochorením.

"FDA rozhodla, že známe a potenciálne prínosy druhej posilňovacej dávky vakcíny COVID-19 s ktoroukoľvek z týchto vakcín prevažujú nad ich známymi a potenciálnymi rizikami v týchto populáciách," uviedla agentúra vo vyhlásení.

CDC urobilo podobné body vo svojom vlastnom vyhlásení a zdôraznilo dôležitosť počiatočných injekcií a prvej posilňovacej dávky.

"Údaje naďalej poukazujú na dôležitosť očkovania a posilňujúcich dávok na ochranu jednotlivcov pred infekciou a vážnymi následkami COVID-19," uvádza sa vo vyhlásení.

Niektorí odborníci vyjadrili obavy, že ďalší posilňovač neprináša zdravým ľuďom veľký úžitok.

Tá istá izraelská štúdia ponúknutá ako dôkaz v prospech štvrtého výstrelu dospela k záveru, že "štvrté očkovanie zdravých mladých zdravotníckych pracovníkov môže mať len okrajové výhody. Staršie a zraniteľné skupiny obyvateľstva neboli hodnotené."

Dr. Paul Offit, riaditeľ Centra vzdelávania o očkovaní v Detskej nemocnici vo Philadelphii, povedal, že nevidel žiadne presvedčivé dôkazy o tom, že zdraví ľudia potrebujú dodatočnú ochranu proti závažným ochoreniam nad rámec počiatočných vakcín.

Druhý booster ponúka len malú dodatočnú ochranu pred infekciou COVID-19 a nie je jasné, ako dlho táto výhoda potrvá, povedal.

Stéphane Bancel, generálny riaditeľ spoločnosti Moderna, uviedol vo vyhlásení, že na zabezpečenie trvalej ochrany pred COVID-19 sú potrebné posilňovače.

"Vírus sa naďalej vyvíja a momentálne sme na pokraji ďalšej potenciálnej vlny poháňanej variantom BA.2," povedal. "Teraz majú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti možnosť poradiť ľuďom s vyšším rizikom, kedy a ako sa majú posilniť a vybudovať imunitu pred budúcimi epidémiami."

Megan Ranneyová, lekárka na pohotovosti v nemocnici na Rhode Island a odborníčka na verejné zdravie z lekárskej fakulty Alpert na Brownovej univerzite, povedala, že ak bude mať 50 alebo 60 rokov a je zdravá, počká, kým dostane ďalšiu dávku.

Pandémia je v USA na najnižšom bode, takže riziko infekcie je relatívne malé. Radšej by mala dostať posilňovač bližšie k času prepuknutia, keď by bolo pravdepodobnejšie, že ochráni pred infekciou.

"Dnes by som sa neponáhľala, aby som dostala posilňovač," povedala. "Ak to dostanete príliš skoro, ani to nepomôže."

Weintraub je možné kontaktovať na kweintraub@usatoday.com.

Pokrytie zdravia a bezpečnosti pacienta v USA TODAY je čiastočne možné vďaka grantu Masimo Foundation for Ethics, Innovation and Competition in Healthcare. Nadácia Masimo neposkytuje redakčné príspevky.

Nový výskum naznačuje, že rakovina je na vzostupe medzi dospelými vo veku do 50 rokov.

Včasné prípady rakoviny prsníka, hrubého čreva, pažeráka, obličiek, pečene a pankreasu patria medzi tie, ktoré sa celosvetovo zvýšili približne od roku 1990, podľa štúdie výskumníkov z Brigham and Women’s Hospital v Bostone a zverejnenej tento týždeň v recenzovaný časopis Nature Reviews Clinical Oncology .

Pravdepodobný vinník? Čoraz viac sedavý životný štýl a západná strava plná spracovaných potravín.

Zatiaľ čo zvýšená detekcia rakoviny v skoršom veku zohráva úlohu pri náraste včasného nástupu rakoviny, samotný zvýšený skríning nezodpovedá za nárast 14 rôznych typov rakoviny medzi dospelými do 50 rokov od roku 2000 do roku 2012, uviedli vedci.

„Každá po sebe idúca skupina ľudí narodených neskôr má vyššie riziko vzniku rakoviny v neskoršom veku, pravdepodobne v dôsledku rizikových faktorov, ktorým boli vystavení v mladom veku,“ povedal Dr. Shuji Ogino, profesor a vedec v odbore Oddelenie patológie Brigham and Women’s Hospital v zhrnutí výskumu na webovej stránke nemocnice .

COVID-19: Dosiahla vakcína konečne stav každoročného očkovania proti chrípke? Zdravotníci dúfajú.

Západná strava: Párok v rožku oholí život o 36 minút, tvrdí štúdia.

Napríklad tí, ktorí sa narodili v roku 1960, majú vyššie riziko vzniku rakoviny ako tí, ktorí sa narodili v roku 1950. „Zistili sme, že toto riziko sa zvyšuje s každou generáciou,“ povedal Ogino. "Predpokladáme, že táto úroveň rizika bude v nasledujúcich generáciách naďalej stúpať."

Stredný vek pre diagnózu rakoviny je 66, podľa Národného onkologického inštitútu.

Určité rizikové faktory rakoviny vrátane „vysoko spracovaných potravín, sladkých nápojov, obezity, cukrovky 2. typu, sedavého životného štýlu a konzumácie alkoholu“ sa od 50. rokov minulého storočia zvýšili, uviedli vedci.

Výskumníci neidentifikovali špecifické zvýšenie rizika rôznych druhov rakoviny. Celkovo je však viac ľudí na celom svete menej zdravých. Toto nezdravé správanie pravdepodobne zvyšuje mieru rakoviny v mladšom veku, povedali.

"Je to nielen nákladovo efektívnejšie vzhľadom na mnohé typy rakoviny, ktoré je potrebné študovať, ale verím, že nám to prinesie presnejšie poznatky o riziku rakoviny pre budúce generácie," povedal Ugai.

O čom všetci hovoria?: Prihláste sa na odber nášho trendového bulletinu a získajte najnovšie správy dňa

Sledujte Mikea Snidera na Twitteri: @mikesnider .

Bývalý šampión NFL Super Bowl hovorí, že schudol viac ako 100 kíl počas 40-dňového pôstu, počas ktorého pil iba vodu.

Russell Okung , absolvent tímu Seattle Seahawks 2014 Super Bowl, strávil väčšinu svojej profesionálnej futbalovej kariéry s hmotnosťou viac ako 300 libier. Teraz hovorí, že jeho skúsenosti boli „tak bohaté a obohacujúce“, že to zopakuje a našiel „nové ja, novú kapitolu“.

Ale v príbehu je toho viac. Odborníci varujú, že pôst vo vode môže byť nebezpečný. Tu je to, čo potrebujete vedieť o vodnom pôste.

Čo je vodný pôst?

Je to presne tak, ako to znie: zdržať sa jedenia všetkého jedla a pitia čohokoľvek iného ako vody.

Podľa Kristy Varadyovej, profesorky výživy na University of Illinois v Chicagu, na rozdiel od prerušovaného pôstu, nízkokalorickej diéty, pôst vo vode eliminuje všetky kalórie, takže človek prežije z tukových zásob a bielkovín vo svaloch.

"(40 dní) sa zdá byť trochu nebezpečné," dodáva a poznamenáva, že hlavné štúdie, ktoré boli vykonané o hladovaní vo vode, sa uskutočnili v priebehu 5 až 20 dní – a tieto štúdie boli vykonané pod lekárskym dohľadom.

Navyše problém nárazových diét je, že „máte tendenciu cítiť sa mizerne a jediné, na čo myslíte, je jedlo,“ vysvetlil Bryant Stamford, profesor kineziológie a integratívnej fyziológie na Hanover College. Následkom toho majú nárazové diéty tendenciu zlyhávať.

Je pôst dobrý spôsob, ako schudnúť?

Medicínskym odborníkom, ktorí študujú chudnutie a pôst, sa prudký nárast záujmu o pôst pri vode javí ako prirodzený vývoj od šialenstva s prerušovaným pôstom spred niekoľkých rokov. Vodný pôst prináša dramatickejšie výsledky v kratšom časovom období, ale varujú, že pôsty nie sú schémou rýchleho chudnutia, ktorú môžu naznačovať fotografie pred a po.

Dokonca aj prerušovaný pôst, ktorý funguje na nízkokalorickej diéte, je pre ľudí často ťažko dosiahnuteľný, povedal Dr. Guy L. Mintz, riaditeľ kardiovaskulárneho zdravia a lipidológie v nemocnici Sandra Atlas Bass Heart Hospital v New Yorku. povedal USA TODAY.

Okung vo svojich príspevkoch na sociálnych sieťach o pôste povedal: "Pôst nie je pre každého, chápem to. Pre mňa to však znamenalo zmenu života. Výhody sú hlboké. Čistejšia pleť, lepšie trávenie, zlepšené mentálne sústredenie." dokonca sa mi znížili bolesti kĺbov."

Zatiaľ čo štúdie nepotvrdili väčšinu Okungových tvrdení, znižovanie bolesti kĺbov je bežným produktom veľkého úbytku hmotnosti, hovoria odborníci. Podľa pripravovanej štúdie Varady, ktorej autorom je Varady pre lekársky časopis Nutrition Reviews, sa ukázalo, že chudnutie spôsobené vodným pôstom pomáha znižovať cholesterol a krvný tlak a zlepšuje hladinu cukru v krvi a reguláciu, no náklady prevažujú nad výhodami.

Toto doma neskúšajte

Odborníci sa zhodujú, že dlhodobé hladovanie by sa malo vykonávať pod lekárskym dohľadom alebo len po konzultácii s lekárom.

Dlhodobý pôst bez dozoru môže spôsobiť problémy vrátane bolesti hlavy, nespavosti a v extrémnych prípadoch môže spôsobiť zlyhanie srdca, dodáva Varady.

Čím viac telesného tuku má človek, tým dlhšie môže žiť bez jedenia, hovorí Varady. To je dôvod, prečo Okung mohol vydržať 40 dní, začínajúc na 330 librách, ale človek považovaný za „normálnu“ váhu by tak dlho neprežil.

V konečnom dôsledku by sa o Okungov 40-dňový pôst vo vode nemal pokúšať priemerný človek, hovorí Varady. A tí, ktorí majú viac ako 65 rokov alebo menej ako 22 rokov, sú tehotné, majú poruchy príjmu potravy alebo cukrovku, by sa mali pôstu vyhýbať úplne.

„Je strašidelné, keď ľudia (s veľkými platformami) zdieľajú tieto veci a potom si všetci hovoria: ‚Urobím to‘,“ hovorí. "Čokoľvek dlhšie ako päť dní, nerobte to na vlastnú päsť a už vôbec nie, ak máte akýkoľvek zdravotný problém."

Prispieva: Kristin Lam

Diplo hovorí, že zabehol maratón na LSD. Odborníci tvrdia, že zakopáva.

The Rock si dáva studenú sprchu každý deň. Mali by ste? Tu je to, čo hovoria odborníci.

Keď sú naše telá pod stresom, či už fyzickým (ako zranenie), alebo psychologickým (ako vzťahové problémy), naše telo prechádza intenzívnou hormonálnou a neurologickou reakciou – najčastejšie známou ako reflex bojuj alebo uteč. Označuje sa tiež ako aktivácia sympatického nervového systému alebo os HPA.

Vaše telo reaguje na stres uvoľňovaním steroidného hormónu nazývaného kortizol – niekedy nazývaného „stresový hormón“.

Čo je teda kortizol a čo robí s naším telom? Rozprávali sme sa s doktorkou Megan Gunnar, PhD., profesorkou vývojovej psychológie na University of Minnesota a The Institute of Child Development, aby sme odpovedali na niektoré z najčastejších otázok o kortizole.

Contents

By | 2023-09-18T12:49:15+00:00 September 18th, 2023|healthblog|0 Comments